Capoeira

 

Capoeira jest to niesamowite połączenie tańca, muzyki, rytmu, sztuki walki, samoobrony, gimnastyki i akrobatyki. Przeciętny człowiek może natknąć się na Capoeira na różnego rodzaju imprezach gdzie jest ona prezentowana w formie pokazów, show czy otwartych zajęć. Widząc piękne akrobacje, taneczne ruchy zgrane z muzyką, okrężne kopnięcia oraz efektowne uniki łatwo jest dojść do prostego wniosku: to taniec nie mający nic wspólnego z walką realną. Na tego typu pokazach bardzo często Capoeiristas (osoby ćwiczące Capoeira) decydują się na taką formę show właśnie z tego powodu, że jest ona najbardziej efektowna.

capoeirastrona

Sztuka walki

Na regularnych zajęciach adept Capoeira najpierw uczy się panowania nad własnym ciałem, ćwiczy koordynację i zdobywa kondycję. Potem przychodzi czas naukę uderzeń i kopnięć przydatnych w realnej walce. Nauka samoobrony jest ważnym elementem zajęć Capoeira.

Markowanie walki oznacza jej sublimację, okiełznanie własnej siły. Nie chodzi o to, żeby uderzyć czy powalić przeciwnika… ciosy się wyprowadza i wstrzymuje. Na tym polega prawdziwe zwycięstwo.

Bardzo często jest tak, że te tzw. ładne i szybkie zarazem kopnięcia oraz uderzenia dosięgają celu (głowy lub korpusu partnera) więc Capoeiristas muszą umieć się przed nimi obronić oraz skutecznie wyprowadzić kontratak.

 

Muzyka i kultura

Capoeira jest ściśle związana z muzyką. Muzyka jest bardzo ważną jej częścią. Jest to specyficzna muzyka, którą gra się na tradycyjnych brazylijskich instrumentach (berimbau, atabaque, pandeiro, agogo, reco-reco). Muzyka ta nadaje tempo grze Capoeira oraz określa jej formę. Nauka gry na instrumentach oraz nauka tradycyjnych brazylijskich pieśni Capoeira jest elementem regularnych treningów Capoeira.

…odsłania się powoli tak jak dawna wiedza Czarnej Afryki… to sam zawodnik musi odkryć
czym Capoeira jest…

 

Sport i zdrowy tryb życia

Treningi Capoeira są silnie ukierunkowane na rozwój psychofizyczny adepta. Regularne zajęcia rozwijają kondycję fizyczną, dają wysportowana sylwetkę, gibkość oraz siłę. Przynoszą radość, wyrabiają relaks, wiarę w siebie oraz poprawiają koncentrację i dobre samopoczucie. Na zajęciach promujemy zdrowy styl życia oraz aktywny relaks.

capoeira

Treningi Capoeira pozwolą Ci nabrać kondycji fizycznej, poprawią koordynację i sprawią że Twoje ciało stanie się zdrowsze, wygimnastykowane i giętkie. Ćwiczenia aerobowe wykonywane podczas zajęć sprawią, że nabierzesz kondycji fizycznej i spalisz zbędne kalorie, a elementy wykonywane w parach lub w grupie dostarczą na pewno wiele zabawy i pozwolą odkryć swoje ciało na nowo.

Capoeira nie zna ograniczeń wiekowych! Mogą ją ćwiczyć zarówno dzieci (od 5 roku życia), młodzież (od 12 roku życia) i dorośli (bez ograniczeń wiekowych). Jak powiedział znany mistrz Capoeira Mestre Pastinha:

„Capoeira jest dla mężczyzn, kobiet i dzieci. Nie powinni jej ćwiczyć tylko ci, którzy nie chcą”

 

Szacunek

Na zajęciach Capoeira nie ma mowy o podziałach ze względu na wiek, płeć czy kolor skóry. Capoeira uczy szacunku. Uczy szacunku w stosunku do siebie samego, do swoich partnerów, otoczenia, innej kultury, narodowości czy koloru skóry. Uczy tolerancji i poszanowania cudzej godności.